Sporcu Beslenmesi

Sporda Beslenmenin Amacı Nedir?

➡Kas ve dokulardaki enerji devamlılığını sağlayarak yorgunluğu geciktirmesi

➡Sıvı ve mineral kaybının vücuttaki ve santral sinir sistemindeki negatif etkilerini azaltması

➡Kas ve dokuların hızla toparlanması, yenilenmesi ve büyümesine destek olmasıdır

Bu hedefler doğrultusunda yaptığı sporun türü ve sporcunun bireysel farklılıkları saptanarak oluşturulmuş beslenme stratejilerine uygun beslenen sporcunun avantajları;

➡Sakatlanma riski minimum ve sportif performansı yüksektir.
➡Üst düzey konsantrasyon ve dikkate sahiptir.
➡Yapılan antrenmanların etkinliği maksimum düzeydedir. Kas kuvveti ve dayanıklılığı optimumdur.
➡Hastalık ve sakatlanma oranı düşük bu durumlarda toparlanma süresi kısadır.
➡Yağsız vücut kütlesi ve vücut yağı olması gereken sınırlardadır.

“Diyet ; sportif performansı önemli şekilde etkiler. Antrenman ve müsabakadan önce, sırasında ve sonrasında dengeli bir diyet stratejisi izlemek sporcunun performansını maksimuma çıkarır.”

Nutri Klinik Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı Kapsamında:

Profesyonel sporcuların, aktif spor yapan bireylerin, çocuk ve gençlerin:
 
• Sağlıklı beslenmeleri
• Egzersiz türü ve şiddetinin gerektirdiği kendilerine özgü beslenme düzenine ulaşmaları
• İdeal beslenme programlarını öğrenip içselleştirerek yaşamlarının doğal bir parçası haline getirmeleri
 
için gerekli tüm profesyonel danışmanlık hizmetlerini yıl boyunca düzenli takip edilen bir program çerçevesinde sunar.

Klinik Hizmetleri

Klinik hizmetleri kapsamında sporcunun vücut kompozisyonu teknolojik cihazlar yardımıyla ölçülür. Sonuçları eş zamanlı olarak sporcuya, ailelere ve ailelerin talebi ve onayı doğrultusunda antrenörlere değerlendirme raporu olarak sunulur.

Ölçümler:

• Detaylı Segmental yağ ve kas dağılımı, vücut kemik, mineral, protein miktarlarının izlenmesi ve empedans (kas direnci) değerlendirmesi.
• Bazal Metabolizma Hızı Testi

o BMR: Bazal Metabolizma Hızı Değeri
o VO2 ml/m: Ortalama Oksijen Tüketimi
o Ve l/m: Ortalama Ventilasyon Miktarı
o Rf l/m: Ortalama Nefes Sıklığı
o FeO2 %: Ortalama Oksijen Yoğunluğu

• Skinfold Caliper

o Deri kıvrım kalınlığı baz alınarak altın standart olan manuel kas ve yağ oranı ölçümü.

Sporcu Beslenmesi Programları

Program 1: 

• Performans check up
• Detaylı sporcu bilgi anketi
• Besin günlüğü raporlama
• Spora özel vücut kompozisyon ölçümü, biyolojik ve fizyolojik değerlendirme
• 3 seans beslenme eğitimi ve takip (4 ay)

Program 2: 

• Detaylı sporcu tıbbi anamnezi ve spora özgü bilgi anketi
• Antrenman ve beslenme semptom günlüğü raporlama 
• Spora özel vücut kompozisyon ölçümü, biyolojik ve fizyolojik değerlendirme
• Periyodik performans değerlendirme testleri takibive hedef belirleme (Laktat testleri,aerobik/anaerobik kapasite analizleri) 
• Performans beslenmesi eğitimi (sezonluk, 8 ay)
• Performans mutfağı yapılandırma
• Antrenman/turnuva/kamp ve müsabaka dönemleri spesifik performans beslenme eğitimi
• Mutfak eğitimi ve sporcu yiyecek-içecek tarif danışmanlığı
• Supplementler, bitkisel takviyeler ve besin destek ürünleri bilgilendirme
• Anti-doping bilgilendirme

Sporcu Gıda Takviyeleri

Günümüzde sporcuların çoğu sihirli bir ürün bulmak için yoğun çaba gösteriyor.

Sporcularda besinsel ergojenik desteklerin —vitamin, mineral, curcumin, beta-alanin, dallı zincirli aminoasitler (BCAA), protein, kreatin monohidrat, L-karnitin, ginseng, CLA, glucosamin, ALA, omega-3, glutamin, beta-hidroksi-beta-metabütirat, antioksidanlar ve sporcu içecekleri ve benzerlerinin— kullanımı oldukça yaygın. İster profesyonel ister amatör olsun, sporcular performans ve dayanıklılıklarını geliştirmek, yağsız vücut kütlelerini arttırmak, vücut yağlarını azaltmak, hastalık ve sakatlıklardan korunmak, kas kramplarını önlemek gibi beklentilerle bu ürünleri biliçli veya biliçsiz olarak kullanmakta.
 
Sporcuların besin desteği kullanımında yaptıkları en büyük hata ise; beslenme programlarındaki yetersizlikleri bilmeden ve kendi metabolizmalarını tanımadan ürün seçimi yapıyor olmaları.

Pek çok sporcu, yaptığı spor dalında daha çok gereksinim duyduğu besin öğelerini artırmaya yönelik seçimlerde bulunmak yerine, kulaktan duyma bilgiler ve uzman olmayan kişilerin tavsiyeleri ile bu ürünleri kullanmaya başlıyor. Bilinçsizce ve fazla miktarda protein ve aminoasit kullanımının; vücuttan sıvı ve kalsiyum atımına neden olduğu gibi yağda çözünen vitaminlerin (A, D, E, K vitaminleri) fazla alımlarının ise toksik düzeye ulaşarak anormal klinik tablolara neden olduğunu sıklıkla gözlemliyoruz.
 
Besin çeşitliliğine özen göstererek yeterli ve dengeli beslenen sporcuların rutin antrenman dönemlerinde ek vitamin-mineral veya fonksiyonel besin desteği kullanmaları gerekmez. Ancak yükleme kampları ve turnuvalarda, yoğun antrenman ve maç programı içerisinde, enerji sisteminde görevli olan bazı B grubu vitaminlerinin, bağışıklık ve savunma sistemini destekleyici fitokimyasalların ve kas gevşetici özelliği de bulunan bazı minerallerin uzman denetiminde tüketilmesi sağlanabilir.

Özellikle güç arttırıcı antrenman ve artan direnç egzersizleri sırasında şiddetli oksijen tüketiminden dolayı metabolizmada biriken serbest radikallere karşı antioksidan vitamin-minerallerin birlikte (A, E, C vitamini, selenyum minerali) kullanımın efektif olabilmektedir.
 
Aşırı yüklenmenin olduğu kamp ve turnuvalar gibi özel dönemlerin dışında da besin desteği kullanımı gereken sporcular olmaktadır. Vitamin-mineral yetersizlikleri genellikle; kilo vermek için katı kalori kısıtlaması ile diyet yapan, dışarıda düzensiz yemek yiyen (işlenmiş ve fast-food besinler tüketen), öğün atlayan, tek tip beslenen, bazı yiyecekleri hiç tüketmeyen (vejetaryen vb.) ve bazı besinlere karşı alerjisi veya intoleransı olan sporcularda gözlenmektedir.
 
Nutri Klinik’te sporcuların ayrıntılı tıbbi öyküleri ile klinik beslenme ananmnezleri alınır ve besin tüketim sıklıkları tespit edilir.

Biyolojik kan tabloları’ ve daha spesifik testler değerlendirilerek ‘aminoasit’ profilleri’ araştırılır. Bu testlerdeki birtakım ‘biyomarker’lara bakılarak sporcuya özel bir analizle; hangi desteğin hangi sıklıkla ve ne dozda verilmesi gerektiği değerlendirilir.

Bu değerlendirmelerin sonunda beslenme hikâyeleri ve varsa tüketmedikleri yiyecekler de dikkate alınarak hedefleri doğrultusunda besin desteği kullanım protokolleri planlanır.

Meşrutiyet, Alp Palas, Vali Konağı Cd. No:121-123 D:Kat:2 Daire:3, 34363 Şişli/İstanbul
error: İçerik Korunmaktadır!