GAPS Besin Destekleri

BESİN DESTEKLERİ  

Besin desteklerini minimumda tutulmalıdır; ana tedavi diyettir!

 

  • PROBİYOTİKLER : Die-off reaksiyonu (iyileşme reaksiyonu): Giriş Diyetiyle başlarken, probiyotikler için, fermente besinlerin die-off’unun bitmesini beklenir, sonra yavaş yavaş probiyotikler tanıtılır. Eğer Fermente gıdalar tanıtılmıyorsa, baştan probiyotikleri kullanılabilir.  Başlangıç dozu ve hangi aşamada terapatik düzeye çıkartılacağı uzman GAPS diyetisyeni tarafından belirlenir.

 

  • MORİNA BALIĞI KARACİĞER YAĞI & ESANSİYEL YAĞ ASİTLERİ : Doğal vitamin A ve D ile kaliteli morina balığı karaciğeri yağı ,  EPA ve DHA’lı balık yağları, Kabuklu yemiş ve tohum yağı karışımı: Soğuk preslenmiş ve iyi kalite, Günde hastanın semptomlarına göre belirli bir terapik doza karar verilerek minimum doz ile başlanır ve giderek arttırılır.Epilepsi, tikler ve diğer istemsiz hareketlere sahip bireyler için DEĞİL!.

En önemli yağların, hayvansal yağlar olduğunu vurgulanmalıdır!

 

  • SİNDİRİM ENZİMLERİ : Sindirim enzimleri herkes için değildir!. Mide asidini güçlendirici etkisi vardır: Reflü, geğirme ve hazımsızlık için, yetişkinlerde HCI  Pepsin veya Betaine HCL kullanılır.  Safra kesesi alınmış ve yağ sindiremeyen insanlar için öküz safrası kullanılabilir.

 

  • SPESİFİK BESİN DESTEKLERİ :  Şiddetli GI semptomları olmadan zihinsel sorunları olan insanlar için: DEHB, tikler ve Tourette, yeme bozuklukları, uykusuzluk, depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, psikoz vs. Şiddetli ishal ve diğer GI sorunları varsa, önce besin destekleri olmadan Giriş Diyetine odaklanılmalıdır!
  • Serotonin yükseltici: Yan faktörler (B3, B6, folik asit, biotin, çinko,) ile 5HTP
  • Dopamin ve noradrenalin güçlendirici: Yan faktörler (C vitamini, B3, B6, folik asit, B12, Mg, Co, vb) ile tirozin.  
  • GABA güçlendirici: Yan faktörler (B6, Mg, B3, B5, folik asit, B12 vb)  ile glutamin, taurin ve tein.
  • TAKİP DESTEKLERİ : Çoğu sindirim sorununun ortadan kalktığına emin olunmalıdır!  Yosun, özellikle iyot açısından zengin çeşitleri kullanılabilir.  Reflü’de: H.pylori  testi yapılır ve tedavi edilir; anti-mantar destekleri ile devam edilmelidir: sarımsak özü, zeytin yaprağı ekstresi, kekik yağı, greyfurt çekirdeği özü vb kullanılabilir.

 

Meşrutiyet, Alp Palas, Vali Konağı Cd. No:121-123 D:Kat:2 Daire:3, 34363 Şişli/İstanbul
error: İçerik Korunmaktadır!