Metal Toksisitesi & Duyarlılığı İçin

Metal ve metal benzeri maddeler, gıda maddelerinin doğal yapısında bulunabilen veya çevre, teknolojik işlemler yada ambalaj materyalleri gibi değişik yollardan gıdaya bulaşabilen kimyasal maddelerdir. Metal maruziyeti çok farklı kaynaklardan olabilir. Yiyecekler, içme suları, diş dolgu malzemeleri, implant materyalleri, mutfak araç gereçleri, çevresel kirlilikler bu kaynakların sadece birkaçıdır.

 

İnsanda metaller zaman içinde ‘’vücut metal yükü’’ oluşturur ve bazıları (alüminyum, kurşun, kadminyum gibi) yaş ile birlikte birikerek vücuttaki konsantrasyonlarının artması ile toksik etkilere yol açarlar (=Metal Toksisitesi). Prensip olarak birçok metal maruziyeti (doza bağlı olarak) detoksifikasyon sisteminin yıkımı nedeniyle vücudu etkiler. Metaller vücuttaki kükürte yapışır, bu da dolaşım sistemi ve bağışıklık sistemi hücrelerinde inflamasyon süreçlerini tetikler. Yine oksidatif stresin indüksiyonu ile hücresel membranlar, proteinler ve DNA ‘ya zarar verebilirler.

 

Metal toksisitesinde klinik bulgular ilgili metale bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkar. Metal toksisitesi bulgularını ve kaynağını saptamak için Lenfosit Transformasyon Test yöntemi ile ‘’LTT-Metal Profili’’ testi, ‘’Toksik Metal Profili’’ testi ,  idrar porfirin testi ve hemogram ( düşük akyuvar hücre sayımı) yapılmalıdır.  Tıbbi şelasyon uygulanmalıdır. En az bir yıl süreyle meyve-sebze suyu ile GAPS Protokolüne odaklanarak, daha sonra metaller için test yapılmalıdır.

Hasta güçlenene kadar, bütünsel bir diş hekimi ile çalışılmalı ve tüm acil olmayan prosedürleri ertelenmelidir.  

No comments

You can be the first one to leave a comment.

Post a Comment

Meşrutiyet, Alp Palas, Vali Konağı Cd. No:121-123 D:Kat:2 Daire:3, 34363 Şişli/İstanbul
error: İçerik Korunmaktadır!