Deniz Özdemir

Klinik Diyetisyen, Fitoterapi Uzmanı, GAPS Praktisyoneri

Fonksiyonel beslenme, sporcu beslenmesi, bitkiler ile kronik hastalıkların tedavisi, nutrasötikler ve bağırsak-psikoloji sendromu konusunda uzman. 

İlk – orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamlayan Deniz ÖZDEMİR Yüksek Öğrenimini, (önlisansını ve ilk yüksek lisansını) Klinik Beslenme ve Diyet ağırlıklı bir alan üzerine Yeditepe Üniveristesinde Sağlık Bilimleri Fakültesinden mezun olarak tamamlamış ‘Diyetisyen/Beslenme ve Diyet Uzmanı’ ünvanını almıştır. Diyetisyenlik ihtisasına ek olarak, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Anabilim Dalı’nda Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) ve Farmakognozi alanında, ikinci yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak ‘Uzman Fitoterapist’ ünvanı almaya hak kazanmıştır.

Rus asıllı İngiliz Nöroloji ve Beslenme Doktoru Natasha Campbell-McBride’dan Psikoloji ve Fizyoloji Sendromlu hastaların GAPS Beslenme Protokolü ve ek olarak uygulanacak özel tedaviler üzerine aldığı eğitimini başarıyla tamamlayarak Türkiye’deki ilk ve sayılı sertifikalı ‘GAPS Danışmanı (Practitioner)’ diyetisyenlerden biri olmuştur. GAPS Practitioner Eğitimi; ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere ve Türkiye’de yapılmaktadır. Deniz Özdemir, GAPS Practitioner Sertifikası ile sadece Türkiye’de değil; dünyanın her yerinde Bağırsak ve Psikoloji Sendromu (GAPS) (Otizm, Epilepsi, Şizofreni, Öğrenme Zorluğu, Bipolar Bozukluk, Dikkat Eksikliği Bozukluğu (DEB), Disleksi, Dispraksi, Hiperaktivite, vb hastalıklar…) ve Bağırsak ve Fizyoloji Sendromu (GAPS) (Alerjiler, Anemi, Artrit, Astım, Çölyak, Diyabet1, Egzema, Eklem Ağrıları, Enzim ve Hormon Bozuklukları, Gelişme Geriliği, ​Gıda Alerjileri, Gıda İntoleransları, Otoimmün Tiroidit-Haşimato-, Kolesterol Problemleri, Kronik Yorgunluk, Migren, MS-Multipl Skleroz-, Romatoid Artrit (RA), ​​Tansiyon Problemleri, Crohn, ​Gastrit, ​İrritabl Bağırsak Sendromu, Reflü, … vb hastalıklar ) vakalarına profesyonel GAPS danışmanlığı yapabilmeye hak kazanmıştır.

Eğitimi süresince Beşiktaş Jimnastik Kulübü Basketbol ve Voleybol Altyapı Takımları ile Fenerbahçe Spor Kulübü Altyapı Kız Basketbol Takımı’nda sporcu beslenmesi alanında, Acıbadem Fulya Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yeditepe Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi’nin Diyaliz Birimi gibi kurumlarda klinik nutrisyon ve kurum mutfağı yönetimi alanlarında deneyim kazanmıştır.

2014 yılında Doğa Grup Holding A.Ş. – Let’s Club Sağlıklı Yaşam ve Spor Kompleksi’nde Beslenme ve Diyet Departmanını kurarak, sağlıklı yaşam koçluğu ve elit düzeydeki profesyonel sporculara beslenme danışmanlığı yapmıştır.

2015-2016 yılları arasında Milli Olimpiyat Komitesi için Sporcu Diyetisyeni olarak çalışmıştır.Bu projede,Türkiye Judo Federasyonu 2016 Rio Olimpiyatları hazırlık sürecinde; olimpik takım sporcularının yurt içi ve yurt dışı kamp ve turnuva dönemlerindeki beslenme düzenlerini, ergojenik takviye kullanma ve yükleme protokollerini planlamıştır.

Avrupa Judo Birliği (EJU) tarafından düzenlenen; 86 ülkenin dahil olduğu Judo Grand Prix Dusseldorf – 2016 turnuvalarında ve dünyanın önde gelen spor akademilerinden biri olan Deutsche Sporthochschule Köln (DSHS), Alman Spor Üniversitesi ortak çalışma kampında sporcu beslenmesi uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu çalışmaları sırasında, sporcu diyetisyeni olarak takıma ve sporcu performasına katkılarının, diğer ülke takımlarının da dikkatini çekmesi üzerine, Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) tarafından, Özdemir’in çalışma sistemini ve’Olimpik Sporcularda Beslenme”nin nasıl olması gerektiğini anlatan makaleler yazması istenmiştir.

Türkiye’de Sporcu Beslenmesi alanında uluslararası yayını olan ilk ve tek diyetisyen olan Deniz Özdemir’ in Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) resmi internet sitesinde Türk Milli Takımı için kurduğu beslenme çalışma sislemi ve elit düzeydeki sporcularının beslenme ilkelerinin nasıl olması gerektiği gibi konuları içeren makaleleri her yıl Nisan ayında güncellenerek yayınlanmaya devam etmektedir.

Bireysel danışmanlık ile beraber bugüne kadar bilişim teknolojileri alanında bir dünya devi olan Wincor Nixdorf A.Ş.  firması çalışanlarına kurumsal danışmanlık hizmeti ve çocukların sağlıklı beslenmesinin sağlıklı nesiller yetişmesindeki primer etken olduğu düşüncesiyle TEB Ataşehir Anaokuluna menü danışmanlığı ve eğitim seminerleri vermiştir.

2016 yılından bu yana İbrahim Kutluay Basketball Academy & MVP Sportif Organizasyonlar bünyesindeki sporculara sağlık seminerleri ve beslenme danışmanlığı hizmeti vermeye devam etmektedir.

Şu anda Nutri Klinik adlı Diyet ve Tedavi Merkezi’nde yönetici ve kurucu diyetisyen olarak görev yapmaktadır.

Her hastalıkta, ilaçlar ve bitkilerin yanı sıra gıdalar ile tedavinin de elzem olması gerektiğini savunup, gerek kendi hastalarına ve danışanlarına gerekse kurumsal verdiği seminerler aracılığı ile ulaştığı insanlara, hangi hastalıkta nasıl beslenilmesi gerektiğini anlatıp Hipokrat’ın şu ünlü sözünü sürekli hatırlatmaktadır: “İlacın besinin, besinin ilacın olsun!”

Deniz Özdemir’ in İstanbul Fulya Polat Tower’daki Nutri Klinik adlı danışmanlık merkezinden ve websitesi üzerinden danışmanlık alabilir, verdiği seminerlere katılabilir, gerçek gıda, sindirim sistemi tedavisi, fonksiyonel laboratuvar testleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile örülmüş kişiye özel programlarla sizin ve ailenizin sağlık sorunlarını çözümleyebilirsiniz.

Meşrutiyet, Alp Palas, Vali Konağı Cd. No:121-123 D:Kat:2 Daire:3, 34363 Şişli/İstanbul
error: İçerik Korunmaktadır!