Mevsim Geçişlerinde 2-3 Aylık Kür Şart!

Havalar soğurken, bağışıklık sistemini güçlendirmek, hasta olmamak için ‘Eylül-Ekim-Kasım’ harekatı yapılmalı.
Yani mevsim dönümlerinde…

Tercihen Eylül ortalarından başlayarak 2-3 aylık kürler ile vücuda enerji ve bağışıklık sistemi desteği sağlanmalı. Tüm yaş gruplarında bağışıklık sisteminin desteklenmesi için ‘beta-glukan’ taşıyan ürünlerin eczanelerden temin edilerek kullanılması önerebilirim. Vücut enerjisinin desteklenmesi için ise yaşı 25’in üzerinde olanlar için ‘Kore Ginsengi kökü özütü’ (ekstre) taşıyan güvenilir marka besin desteklerinin kullanılması yararlı olacaktır.

En favori bitkilerim arasında ginseng kökü tek başına bir sağlık savaşçısı;
-Kalp ve damar hastalıkları,
-Endokrin bozukluklar,
-Psikolojik sorunlar,
-Yaşlılığa bağlı problemler,
-Cinsel yetersizlikler,
-Kanserler vd.

etkilerini araştırmak üzere sadece ginseng üzerine araştırmaları yapan enstitüler, kurumlar bulunuyor ve yürütülen deneysel ve klinik çalışmalar ile de bu etkileri ortaya konuluyor. Ancak bu etkilerin sağlanabilmesi için doğru ginseng kökünün doğru şekilde kullanılması önemli. Bu konuda bazı hususları belirtmekte yarar görüyorum.Ginseng kökünün kullanımında ürünün ekstre olmasına dikkat etmeli. Bitkisel ürünleri kullanırken ürünün kalitesi ve standardizasyonu çok önemli. Gerçek ginseng kökünün yüksek maddi değeri nedeniyle, etkisi düşük farklı türler (diğer Panax türler) ya da tamamen farklı bitkiler veya toprakta 6 yıl geçirmemiş ginseng kökleri (etkili olması için bu gerekli) gibi etkisiz ürünlerin pazarlandığını sıklıkla görüyoruz.
Ayrıca bazı besin destekleri içerisine ginsengin etkisini kuvvetlendirmek için kafein gibi enerji veren maddeler katılıyor. Bu durumda kişi kendisini enerjik hissediyor ama kafeine bağlı olarak uykusuzluk, yüksek tansiyon, midede yanma gibi olumsuz belirtiler ile karşı karşıya kalabiliyor.

Ginseng kök özütü içeren bir ürün kullanıyorsanız, 200 ile 400 miligramdan fazla olmamalı. Benim bir önerim ise ginseng ürünlerini tercihen sabahları 1-2 adet alıp, akşamları kullanılmaması yönünde olacaktır.

Mevsim dönümlerindeki bağışıklık sistemini güçlendirici en önemli faktörlerden biri de bağırsaklardaki mikroorganizmalar. Dolayısıyla probiyotik gıdalar çok önemli; kefir, ev yoğurdu, kombucha çayı, sauerkraut (lahana turşusu) ve laktofermente sebze-meyveler gibi. Eczaneden güvenilir markaların probiyotik takviyelerini alabilir ve güvenebileceğiz satıcılardan geleneksel kefir, kımız, yoğurt mayalari alarak evde kendi probiyotiklerinizi yapabilirsiniz.

Özetle işin sırrı, önce bakteri ve virüslerin size yaklaşmasını engellemek ve bununla ilgili etkili korunma formülleriyle bağışıklık sistemi güçlendirilebilmekte . Bunun için en doğal yöntem fitoterapinin yani bitkilerin gücünden faydalanmak.

 

No comments

You can be the first one to leave a comment.

Post a Comment

Meşrutiyet, Alp Palas, Vali Konağı Cd. No:121-123 D:Kat:2 Daire:3, 34363 Şişli/İstanbul
error: İçerik Korunmaktadır!