Bağırsak Sağlığı ve Beslenme

“Bütün Hastalıklar Bağırsakta Başlar.

Bağırsak Hasta İse, Vücudun Geri Kısmı da Hastadır”

Hippocrates, M.Ö. 460-370

BAĞIRSAK SAĞLIĞI VE BÜTÜNLÜĞÜ

Vücudumuz bağırsaklarımızda yaşayan ve beyinlerimizdeki nöronlarla doğrudan bağlantı kuran trilyonlarca bakteri içerir. Bu inanılmaz bağlantı bağırsak-beyin ekseni olarak bilinir. Bağırsaklar yapısında yer alan bu bakteriler, hücreler ve salgıladıkları moleküller ile sinir sisteminin, endokrin sistemin, immün sistemin bir parçası olarak görev alırlar. Tüm bu çoklu işlevin kusursuz bir düzen içinde gerçekleşmesi ise sağlıklı çalışan bir sindirim sistemi ve sağlıklı bağırsaklarla mümkün.Bağırsaklar vücudumuzun en büyük organıdır ve temel görevi besinlerin sindirim ve emilimini sağlamaktır.

Günümüzde bilim dünyası psikiyatrik hastalıklar ile otoimmün kaynaklı sendromların kökeninde, yapısı bozulmuş, hasarlı veaşırı geçirgen (sızdıran) bağırsakileanormal bağırsak florasının (disbiyozis) yer aldığını kanıtladı. Dolayısıyla bugün artık biliyoruz ki Crohn Hastalığı‘ndan Kolit‘e, Haşimoto Tiroiditi‘nden, Fibromiyalji ve Römatoid Artrit’e, Diyabet ve Kalp Hastalıklarına kadar hepsinin oluşum öyküsünün parçası ‘’Geçirgen Bağırsak ’’. Bunun yanında vücut genelinde oluşan enflamasyonzihin bulanıklığıdepresyonanksiyetebipolar bozukluk ve DEB/DEHB (Dikkat Eksikliği Bozukluğu/Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) gibi duygu durumu bozukluklarının da güçlü bir bileşeni olarak karşımıza çıkan bu bağırsak fonksiyon bozukluğudur.

Özetle, bağırsak sağlığı ve bütünlüğü bozulduğunda yararlı bağırsak florası tarafından korunma yetersiz kalır. Bağırsak, toksinlerin ve mikropların kana ve/veya beyne ulaşmasına izin verir. Vücut genelinde toksin yükü birikir ve bağışıklık sistemi, oto-immünite ile bazı uyarılar gönderir yada hastalık oluşturur.

Sonuç olarak, sebebini bilmediğiniz baş ağrıları, yorgunluk, depresyon, halsizlik vb. şikayetleriniz varsa bağırsak problemleri yaşıyor olabilirsiniz.

Dolayısıyla iyileşmek için diyetiniz ve tedavinizin bağırsak sağlığı üzerinde konsantre olması gerekir. Diyet, birçok hastalığa hem önlem hem de tedavidir. Beslenme terapisi ile iyileşme sürecinin seyri değiştirilebilir. Hastalıkların özelliklerine, bireyin bağırsak geçirgenliğine ve florasına uygun kişiye özel diyet ve tedavi programları oluşturulmalıdır.

“NUTRİKLİNİK’TE OTOİMMUN HASTALIKLARA, MİKROBİYOTA ESASLI KİŞİYE ÖZEL DİYET VE TEDAVİ PLANLANMAKTADIR.”

Meşrutiyet, Alp Palas, Vali Konağı Cd. No:121-123 D:Kat:2 Daire:3, 34363 Şişli/İstanbul
error: İçerik Korunmaktadır!